Dekoracja wnętrz: Udekorowane ściany

Projektując wnętrza, skupiamy się na funkcjonalnym rozplanowaniu przestrzeni, doborze podłóg, gresów, wybieramy lampy, rozglądamy się za meblami i … myślimy nad kolorystyką ścian.

No i tu zadajesz sobie pytanie – czy malować ściany po prostu farbą na odpowiedni kolor, czy zastosować okładzinę ścienną. Pisząc: „okładzina ścienna” mamy na myśli każdy materiał, którym chcemy ozdobić ściany. Najpopularniejszym materiałem jest obecnie tapeta lub fototapeta, którą możemy przykleić na całą ścianę lub jej część. Uzyskasz dzięki temu indywidualny charakter pomieszczenia.

Dzięki ogromnej ilości wzorów i kolorów możesz nadać wnętrzu odpowiedni styl, i nie musisz pokrywać wszystkich ścian, a jedynie ich fragmenty. Dekorując jedną powierzchnię za pomocą tapety lub fototapety możesz uzyskać ciekawy efekt, przytulną atmosferę salonu, przedpokoju czy sypialni.

Tapety

Świetnie nadają się do dekoracji wnętrza pokoju dziecięcego, dodając koloru, a dzięki odpowiedniemu wykończeniu tapety możemy nie martwić się o zabrudzenia – łatwo jest wtedy wyczyścić ścianę. Projekt, w którym zastosowaliśmy tapety w kuchni.

Tkaniny

Równie ciekawie wyglądają ściany pokryte tkaniną – przypominają trochę tapetę, jeśli są rozciągnięte równo na ścianie. Piękny efekt nadasz, również odpowiednio formując materiał np. w kształcie tapicerowanych paneli. Tkaniny na ścianie ocieplają wnętrze i to nie tylko w przenośni, nadają pomieszczeniu lepszą akustykę, są dekoracją zarówno dla wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, producenci tkanin prześcigają się w tworzeniu materiałów coraz bardziej odpornych na zabrudzenia i łatwo zmywalnych.
Projekt, w którym użyliśmy kilka technik dekoracji ścian.

Panele Gipsowe

Dekoracja wnętrz, panele gipsowe

Pięknie we wnętrzach wyglądają panele ścienne gipsowe 3D.
Są to odpowiednio wytłoczone kwadratowe lub prostokątne panele, które przykleja się do ściany tak jak glazurę, jeden obok drugiego. Wytłoczenia na panelach tworzą przestrzenny wzór, który odpowiedni podświetlony daje niesamowite efekty wizualne. Panele takie są najczęściej białe, specjalnie po to, abyśmy mogli malować je na dowolny kolor

3d fluffo

Stosunkowo nowym produktem na rynku są panele ścienne miękkie 3d fluffo. Panele ścienne 3d pokryte są strukturą Fluffo, która przypomina aksamit. Są miękkie i miłe w dotyku, łatwo je zamontować i czyścić. Panele te mają formę starannie zaprojektowanych, kolorowych kształtek. Przyklejone obok siebie tworzą fantazyjne wzory, a łączenia między nimi są integralną częścią designu. Dzięki strukturze panele Fluffo doskonale pochłaniają dźwięk, przez co pomieszczenie staje się przytulnym, wyciszonym wnętrzem.

Panele fornirowane

Panele fornirowane

Piękną naturalną dekoracją ściany będą panele fornirowane, dają ciepły wizualny efekt w pomieszczeniu. Wspaniale komponują się z meblami nowoczesnymi, możemy pokrywać nimi całe powierzchnie ścian lub tylko ich elementy. Są to naturalne okładziny ścienne z widocznym wzorem drewna. Ściana ozdobiona panelami fornirowanymi zyskuje na wyglądzie, jest łatwa do czyszczenia, i sama w sobie jest już skończoną dekoracją. Niezwykle ciekawą propozycję paneli fornirowanych ma w swojej ofercie firma Raclima. Opiera się na prostych geometrycznych kształtach, z różnych oklein naturalnych i w różnych kolorach. Panele produkowane są zgodnie z rysunkiem i generują niezwykle ciekawe i różnorodne efekty wizualne. Projekt, w którym użyliśmy kilka technik dekoracji ścian

Deski ścienne cegły, płyty betonowe

Dekoracja ściany cegła

Podobnie ma się rzecz z deskami ściennymi ze starego drewna lub cegłami równie ciekawe i dekoracyjne. Takie okładziny wspaniale prezentują się we wnętrzach skandynawskich lub vintage. Nie przeszkadza to, aby zastosować element ścienny z cegłą lub deskami w nowoczesnym wnętrzu. Uzyskamy wówczas bardzo ciekawy efekt design.

Tego typu rozwiązanie użyliśmy w jednym z projektów więcej zdjęć.

Wzory

Dekoracja ściany, wzory i cegły

Wzory ścienne wykonane wg szablonów to dobre rozwiązanie dla tych osób, które do dekoracji ścian chcą użyć jedynie farby. Za pomocą trwałych szablonów możemy wyczarować na ścianie takie wzory, jakie chcemy i w dowolnym kolorze, a jeśli znudzi nam się taka ściana, wystarczy ją zamalować i …wyczarować nowe wzory 🙂

Możesz też łączyć ze sobą techniki tak jak w tym projekcie, gdzie na podstawie szablonu wyciągnęliśmy piękną strukturę cegły.


Podsumowując, możemy dekorować nasze ściany na różne sposoby, dopasowując je do naszego stylu, zarówno we wnętrzach jak i stylu naszego życia. Na pewno nie wyczerpaliśmy tematu, ponieważ na rynku wnętrzarskim jest mnóstwo możliwości i technik dekoracji ścian. A nasz wybór zależy tylko od naszej wyobraźni i odwagi.